Odak Noktası

Artık fotoğrafı çektikten sonra odak noktasına karar verebileceksiniz.

“Point-and-shoot” kavramı yepyeni bir anlam kazanıyor. Artık fotoğrafı çektikten sonra odak noktasına karar verebileceksiniz.

Fotoğrafçılıkla gerçek anlamda ilgili arkadaşlarımın sürekli yakındığı bir noktadır, herkesin kendini “iyi fotoğrafçı” sanması. “Eline makineyi alan fotoğrafçı yahu” derler. Tabii bir yanda teknik olarak fotoğrafçılığı bilen bir kişi, diğer tarafta eline 5000 dolarlık bir fotoğraf makinesi aldığı için kendini herkesten üstün gören bir acemi.

Silikon Vadisi’ndeki yeni bir girişimci grubu, hazırladıkları yeni sistem ile çekilen tek fotoğraf üzerinde odak noktasını istediğiniz gibi değiştirmenize olanak sağlıyorlar. Lytro’nun bu sistemini kullanabilmek için çok hassas sensörlü makineler ile “light – field” (ışık alanı) teknolojisi sayesinde, kendi deyimleriyle, fotoğrafta kaybolan boyutları da görüntüleyebiliyorsunuz.

Söylediklerine göre, yaptıkları iş fotoğrafı zenginleştirmek değil. Özel hassas makineler ile objektifin baktığı alandaki tüm ışık alanlarının verisini, renkleri, yoğunluğu ve yönü kaydediyorlar. Daha sonra ise bu verileri birleştirerek “sihri” ortaya getiriyorlar.

Sistemin çalışması modern müzik stüdyolarındaki gibi aslında. Farklı enstrümanlar, ayrı ayrı kaydediliyor. Birleştirildiklerinde ise ortaya şarkı çıkıyor. Lytro’nun mantığı da aşağı yukarı aynı işliyor.

Asıl hedef şimdi bu teknolojiyi videolarda kullanmak. Ortaya neler çıkabileceğini tahmin etmeniz için aşağıya bir örnek koyuyoruz.

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: